2016 Summer Olympics TV Schedule

The 2016 Summer Olympics are underway. If you are looking for the complete 2016 Rio TV Schedule, we have it published for you below. The schedule covers the major networks like NBC and Telemundo who are covering the Games in the United States. If you would like to check out the printable 2016 Olympics schedule, we have that posted for fans to use as well. We also have specific event schedules and the 2016 Olympics medal table that we are updating as the games proceed to help fans follow the action during the Rio Olympics. Enjoy!
Note: (NBC times ET/PT; all other networks ET)

Rio Olympics Flame

2016 Summer Olympics TV Schedule

SATURDAY, AUGUST 6
(DAY 1)
NBC
8-10:30 AM: Rowing – Qualifying Heats (LIVE); Men’s Cycling – Road Race (LIVE); Men’s Water Polo – U.S. vs. Croatia (LIVE)
10:30 AM-2:30 PM: Men’s Cycling – Road Race (LIVE); Swimming – Qualifying Heats (LIVE)
2:30-4:15 PM: Rowing – Qualifying Heats; Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Jefferson/Cherif (Qatar) (LIVE)
4:15-6 PM: Women’s Volleyball – U.S. vs. Puerto Rico (LIVE)
8 PM-midnight: Men’s Gymnastics –Team Competition; Swimming (LIVE) – Men’s 400m Individual Medley – Gold Medal Final; Men’s 400m Freestyle – Gold Medal Final; Women’s 400m Individual Medley – Gold Medal Final; Women’s 100m Butterfly – Semifinals; Men’s 100m Breaststroke – Semifinals; Women’s 4x100m Freestyle Relay – Gold Medal Final; Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Artacho Del Solar/Laird (Australia) (LIVE)
12:30-1:30 AM: Men’s Gymnastics –Team Competition
1:30-5 AM: Primetime Encore
NBCSN
9 AM-noon: Men’s Archery – Team Round of 16 (LIVE); Women’s Shooting – 10m Air Rifle Gold Medal Final (LIVE); Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Women’s Volleyball – Japan vs. South Korea
Noon-1 PM: Women’s Rugby – U.S. vs. Fiji (LIVE); Women’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
1-4 PM: Men’s Basketball – Australia vs. France (LIVE); Beach Volleyball – Preliminary Round; Men’s Water Polo – Spain vs. Italy
4-6 PM: Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)
6-8 PM: Men’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)
8-9 PM: Judo – Gold Medal Finals; Women’s Weightlifting – 48kg Gold Medal Final
9 PM-midnight: Women’s Soccer – Brazil vs. Sweden (LIVE); Table Tennis – Singles First and Second Rounds; Boxing – Elimination Matches
MSNBC
Noon-2:15 PM: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Women’s Handball – Norway vs. Brazil
2:15-5 PM: Table Tennis – Singles First Round; Men’s Archery – Team Gold Medal Final (LIVE)
USA
3-4 PM: Equestrian – Eventing, Dressage
4-5:30 PM: Women’s Field Hockey – U.S. vs. Argentina (LIVE)
5:30-6:30 PM: Beach Volleyball – Preliminary Round
6:30-8 PM: Women’s Fencing – Individual Epee Gold Medal Final
CNBC
5-8 PM: Women’s Rugby – U.S. vs. Colombia (LIVE); Women’s Rugby – Preliminary Round; Women’s Soccer – Germany vs. Australia (LIVE)
BRAVO
9:30 AM-12:30 PM: Tennis (LIVE)
12:30-3:30 PM: Tennis (LIVE)
3:30-5:45 PM: Tennis (LIVE)
5:45-10 PM: Tennis (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11 AM-12:45 PM: Women’s Basketball – Turkey vs. France (LIVE)
1:15- 3 PM: Men’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)
3-4:30 PM: Women’s Basketball – China vs. Canada
4:30-6 PM: Men’s Basketball – Australia vs. France Encore
6-7:45 PM: Men’s Basketball – China vs. U.S. (LIVE)
7:45-9:30 PM: Women’s Basketball – Brazil vs. Australia
9:30-11:15 PM: Men’s Basketball – Venezuela vs. Serbia (LIVE)
11:15 PM-1 AM: Women’s Basketball – Belarus vs. Japan
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
2-4 PM: Women’s Soccer – Canada vs. Zimbabwe (LIVE)
4-6 PM: Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)
6-8 PM: Women’s Soccer – South Africa vs. China (LIVE)
8-9 PM: Women’s Soccer – Germany vs. Australia
9-11 PM: Women’s Soccer – Brazil vs. Sweden (LIVE)
11 PM-1 AM: Women’s Soccer – Colombia vs. New Zealand
TELEMUNDO
9-11 AM: Opening Ceremonies Recap
11 AM-2 PM: Boxing – Elimination Matches; Volleyball; Swimming – Qualifying Heats; Beach Volleyball – Preliminary Round
2-4 PM: Boxing – Elimination Matches; Volleyball
Midnight-2 AM: TBA
NBC UNIVERSO
4-6 PM: Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)
6-8 PM: Basketball; Boxing – Elimination Matches
SUNDAY, AUGUST 7
(DAY 2)
NBC
10 AM– Noon: Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland) (LIVE); Rowing – Qualifying Heats (LIVE); Women’s Cycling – Road Race (LIVE)
Noon–3 PM: Women’s Cycling – Road Race (LIVE); Swimming – Qualifying Heats (LIVE)
3–4:15 PM: Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying (LIVE); Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Naceur/Belhaj (Tunisia) (LIVE)
4:15–6 PM: Men’s Volleyball – U.S. vs. Canada (LIVE)
7 PM–Midnight: Women’s Diving – Springboard Synchronized Final; Women’s Gymnastics – Team Competition; Swimming (LIVE) Women’s 100m Butterfly – Gold Medal Final; Men’s 200m Freestyle – Semifinals; Women’s 100m Backstroke – Semifinals; Men’s 100m Breaststroke – Gold Medal Final; Women’s 400m Freestyle – Gold Medal Final; Men’s 100m Backstroke – Semifinals; Men’s 4x100m Freestyle Relay – Gold Medal Final
12:35-1:35 AM: Women’s Gymnastics – Team Competition
1:35-4:30 AM: Primetime Encore
NBCSN
2–6 AM: Primetime Encore
6–7 AM: NBC Late Night Encore
9–11 AM: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Women’s Archery – Team Round of 16
11 AM–1 PM: Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal (LIVE)
1–3 PM: Men’s Basketball – Brazil vs. Lithuania (LIVE)
3-5 PM: Men’s Soccer – Germany vs. South Korea (LIVE)
5-8 PM: Women’s Archery – Team Gold Medal Final; Men’s Basketball – Croatia vs. Spain (LIVE)
8–9 PM: Weightlifting – Gold Medal Finals; Table Tennis – Singles Second and Third Rounds
9-11 PM: Men’s Soccer – Brazil vs. Iraq (LIVE)
11 PM–Midnight: Judo – Gold Medal Finals; Boxing – Elimination Matches
MSNBC
Noon–2:30 PM: Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE); Men’s Fencing – Individual Foil Quarterfinals; Men’s Handball – Croatia vs. Qatar (LIVE)
2:30-5 PM Beach Volleyball – Preliminary Round; Men’s Fencing – Individual Foil Semifinals and Gold Medal Final (LIVE); Equestrian – Eventing, Dressage
USA
Noon– 2 PM: Women’s Rugby – Preliminary Round (LIVE); Women’s Rugby – U.S. vs. Australia (LIVE); Men’s Volleyball – France vs. Italy
CNBC
4–7 PM: Women’s Rugby – Quarterfinals (LIVE); Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE); Women’s Shooting – Trap Gold Medal Final
BRAVO
9:30 AM–12:30 PM: Tennis (LIVE)
12:30–3:30 PM: Tennis (LIVE)
3:30–5:45 PM: Tennis (LIVE)
5:45-10 PM: Tennis (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11 AM – 12:45 PM: Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal (LIVE)
1:15–3 PM: Men’s Basketball – Brazil vs. Lithuania (LIVE)
3–4:30 PM: Women’s Basketball – Serbia vs. Spain
4:30–6 PM: Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal Encore
6–7:45 PM: Men’s Basketball – Croatia vs. Spain (LIVE)
7:45–9:30 PM: Women’s Basketball – Australia vs. Brazil
9:30–11:15 PM: Men’s Basketball – Nigeria vs. Argentina (LIVE)
11:15 PM–1 AM: Women’s Basketball – France vs. Belarus
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
Noon–2 PM: Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico (LIVE)
2–3 PM: Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico Encore
3–5 PM: Men’s Soccer – Germany vs. South Korea (LIVE)
5–7 PM: Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE)
7–9 PM: Men’s Soccer – Sweden vs. Nigeria
9–11 PM: Men’s Soccer – Brazil vs. Iraq (LIVE)
11 PM–12:30 AM: Men’s Soccer – Honduras vs. Portugal
12:30–2 AM: Men’s Soccer – Denmark vs. South Africa
2–3:30 AM: Men’s Soccer – Japan vs. Colombia
TELEMUNDO
3–5 AM: Late Night Encore
10–11:30 AM: Beach Volleyball – Preliminary Round; Boxing – Elimination Matches
11:30 AM–3 PM: Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico; Men’s Soccer – Honduras vs. Portugal
Midnight–2 AM: TBA
NBC UNIVERSO
6–8 AM: Late Night Encore
3–5 PM: Swimming – Qualifying Heats
5–8 PM: Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE); Beach Volleyball – Preliminary Round
8–11 PM: Boxing – Elimination Matches; Men’s Soccer – Japan vs. Colombia (LIVE)
MONDAY, AUGUST 8
(DAY 3)
NBC
10 AM–2 PM: Rowing – Qualifying Heats (LIVE); Men’s Water Polo – U.S. vs. Spain (LIVE); Swimming – Qualifying Heats (LIVE); Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying (LIVE)
2–3:45 PM: Women’s Volleyball – U.S. vs. Netherlands (LIVE)
3:45–5 PM: Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Huber/Seidl (Austria) (LIVE); Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying
8 PM–Midnight: Men’s Diving – Platform Synchronized Gold Medal Final; Men’s Gymnastics – Team Gold Medal Final
Swimming (LIVE)
Women’s 200m Freestyle – Semifinals
Men’s 200m Freestyle – Gold Medal Final
Women’s 100m Backstroke – Gold Medal Final
Men’s 100m Backstroke – Gold Medal Final
Women’s 100m Breaststroke – Gold Medal Final
Men’s 200m Butterfly – Semifinals
Women’s 200m Individual Medley – Semifinals
Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Wang/Yue (China) (LIVE)
12:35–1:35 AM: Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying
1:35–4:30 AM: Primetime Encore
NBCSN
2–6 AM: Primetime Encore
6–7 AM: NBC Late Night Encore
9 a.m. – 11 a.m.
Women’s Field Hockey – U.S. vs. Australia (LIVE)
Women’s Fencing – Individual Sabre Round of 32
11 a.m. – 1 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. Spain (LIVE)
1 p.m. – 3 p.m.
Women’s Fencing – Individual Sabre Quarterfinals
Women’s Rugby – Semifinals (LIVE)
Table Tennis – Singles Third Round
3 p.m. – 6 p.m.
Women’s Fencing – Individual Sabre Gold Medal Finals (LIVE)
Archery – Individual Eliminations
6 p.m. – 8 p.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. Venezuela (LIVE)
8 p.m. – 9:30 p.m.
Men’s Water Polo – Croatia vs. Montenegro (LIVE)
Weightlifting – Gold Medal Finals
9:30 p.m. – Midnight
Women’s Volleyball – Brazil vs. Argentina (LIVE)
Boxing – Elimination Matches
USA
9 a.m. – Noon
Equestrian – Eventing, Cross Country (LIVE)
Noon – 2:30 p.m.
Equestrian – Eventing, Cross Country (LIVE)
Table Tennis – Singles Third Round
2:30 p.m. – 5 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Women’s Handball – Brazil vs. Romania
MSNBC
Noon – 1:15 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Women’s Volleyball – China vs. Italy
1:15 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Serbia vs. Australia (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Men’s Shooting – Trap Gold Medal Final
Judo – Gold Medal Finals (LIVE)
Sailing
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Men’s Water Polo – Hungary vs. Australia
Women’s Rugby – Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE)
Beach Volleyball – Preliminary Round
Table Tennis – Singles Fourth Round
GOLF CHANNEL
9 a.m. – 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
6 p.m. – 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
BRAVO
9:30 a.m. – 12:30 p.m. Tennis (LIVE)
12:30 p.m. – 3:30 p.m. Tennis (LIVE)
3:30 p.m. – 5:45 p.m. Tennis (LIVE)
5:45 p.m. – 10 p.m. Tennis (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11 a.m. – 12:45 p.m. Women’s Basketball – Spain vs. U.S. (LIVE)
1:15 p.m. – 3 p.m. Men’s Basketball – Serbia vs. Australia (LIVE)
3 p.m. – 4:30 p.m. Women’s Basketball – Serbia vs. Canada
4:30 p.m. – 6 p.m. Women’s Basketball – Spain vs. U.S.
6 p.m. – 7:45 p.m. Men’s Basketball – U.S. vs. Venezuela (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m. Women’s Basketball – Japan vs. Brazil
9:30 p.m. – 11:15 p.m. Men’s Basketball – Nigeria vs. Argentina (LIVE)
11:15 p.m. – 1 a.m. Women’s Basketball – Senegal vs. China
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m. Late Night Encore
10:30 a.m. – 1 p.m. News Recap
Beach Volleyball – Preliminary Round
Boxing – Elimination Matches
1 p.m. – 3 p.m.
Basketball
Boxing – Elimination Matches
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m. Late Night Encore
3 p.m. – 4:30 p.m. Volleyball
4:30 p.m. – 8 p.m. Basketball
Boxing – Elimination Matches
TUESDAY, AUGUST 9
(DAY 4)
NBC
10 a.m. – Noon
Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico) (LIVE)
Women’s Water Polo – U.S. vs. Spain (LIVE)
Noon – 2 p.m.
Swimming – Qualifying Heats (LIVE)
Rowing – Semifinals and Quarterfinals
2 p.m. – 3:45 p.m.
Men’s Volleyball – U.S. vs. Italy (LIVE)
3:45 p.m. – 5 p.m.
Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Larissa/Talita (Brazil) (LIVE)
Men’s Canoe/Kayak – Whitewater, C-1 Gold Medal Final
8 p.m. – Midnight
Women’s Diving – Platform Synchronized Gold Medal Final
Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final
Swimming (LIVE)
Men’s 100m Freestyle – Semifinals
Women’s 200m Freestyle – Gold Medal Final
Men’s 200m Butterfly – Gold Medal Final
Women’s 200m Butterfly – Semifinals
Men’s 200m Breaststroke – Semifinals
Women’s 200m Individual Medley – Gold Medal Final
Men’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final
Men’s Rugby – U.S. vs. Brazil
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
9 a.m. – 1 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Rugby – U.S. vs. Argentina (LIVE)
1 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)
3 p.m. – 6 p.m.
Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE)
Archery – Individual Eliminations
6 p.m. – 8 p.m.
Women’s Soccer – U.S. vs. Colombia (LIVE)
8 p.m. – 9:30 p.m.
Judo – Gold Medal Finals
Weightlifting – Gold Medal Finals
Men’s Table Tennis – Quarterfinal
9:30 p.m. – Midnight
Men’s Volleyball – Brazil vs. Canada (LIVE)
Boxing – Elimination Matches
USA
9 a.m. – 11:30 a.m.
Equestrian – Eventing, Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)
11:30 a.m. – 1 p.m.
Men’s Volleyball – Russia vs. Argentina
1 p.m. – 2:30 p.m.
Equestrian – Eventing, Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE)
Women’s Table Tennis – Quarterfinal
2:30 p.m. – 5 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
MSNBC
12 p.m. – 3 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Archery – Individual Eliminations
Women’s Water Polo – Russia vs. Australia
3 p.m. – 5 p.m.
Men’s Table Tennis – Quarterfinal (LIVE)
Men’s Handball – Germany vs. Poland
Sailing
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Men’s Rugby – U.S. vs. Brazil (LIVE)
Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
Beach Volleyball – Preliminary Round
GOLF CHANNEL
9 a.m. – 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
6 p.m. – 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
BRAVO
9:30 a.m. – 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)
12:30 p.m. – 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)
3:30 p.m. – 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)
5:45 p.m. – 10 p.m.
Tennis (LIVE)

Olympics Water Polo
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11:15 a.m. – 1 p.m.
Women’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)
1:15 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)
3 p.m. – 4:30 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Brazil Encore
4:30 p.m. – 6 p.m.
Women’s Basketball – Brazil vs. Belarus
6 p.m. – 7:45 p.m.
Men’s Basketball – Lithuania vs. Nigeria (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m.
Women’s Basketball – Turkey vs. Japan
9:30 p.m. – 11:15 p.m.
Men’s Basketball – Argentina vs. Croatia (LIVE)
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
3 p.m. – 5 p.m. Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE)
5 p.m. – 6 p.m. Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe
6 p.m. – 8 p.m. Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)
8 p.m. – 9 p.m. Women’s Soccer – New Zealand vs. France
9 p.m. – 11 p.m. Women’s Soccer – South Africa vs. Brazil (LIVE)
11 p.m. – 12:30 a.m. Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe Encore
12:30 a.m. – 2 a.m. Women’s Soccer – New Zealand vs. France Encore
2 a.m. – 3:30 a.m. Women’s Soccer – China vs. Sweden
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m. Late Night Encore
10:30 a.m. – 1 p.m. News Recap
Beach Volleyball – Preliminary Round
Boxing – Elimination Matches
1 p.m. – 3 p.m.
Basketball
Boxing – Elimination Matches
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
3 p.m. – 6 p.m.
Volleyball
6 p.m. – 8 p.m.
Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)
NBC HIGHLIGHTS (Primetime):
Swimming
Gymnastics
NBC HIGHLIGHTS (Daytime):
Beach Volleyball
Water Polo
Swimming
Volleyball
Beach Volleyball
NBC HIGHLIGHTS (Late Night):
Post-event coverage of the gymnastics women’s team final, plus the U.S. vs. Brazil in a men’s rugby qualifying-round match.
NBCSN HIGHLIGHTS:
Rugby
Basketball
Soccer
Archery
Volleyball
USA HIGHLIGHTS:
Equestrian
CNBC HIGHLIGHTS:
Rugby
TELEMUNDO HIGHLIGHTS:
Basketball
NBC UNIVERSO HIGHLIGHTS:
Soccer
WEDNESDAY, AUGUST 10 (DAY 5)
NBC
10 a.m. – Noon
Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Herrera/Gavira (Spain) (LIVE)
Men’s Water Polo – U.S. vs. France (LIVE)
Noon – 2 p.m.
Swimming – Qualifying Heats (LIVE)
2 p.m. – 3:45 p.m.
Women’s Volleyball – U.S. vs. Serbia (LIVE)
3:45 p.m. – 5 p.m.
Women’s Cycling – Road Race Time Trial
Canoe/Kayak – Whitewater, K-1 Gold Medal Final
Rowing – Gold Medal Finals
8 p.m. – Midnight
Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Forrer/Verge-Depre (Switzerland) (LIVE)
Swimming (LIVE)
Men’s 200m Breaststroke – Gold Medal Final
Women’s 100m Freestyle – Semifinals
Men’s 200m Backstroke – Semifinals
Women’s 200m Butterfly – Gold Medal Final
Men’s 100m Freestyle – Gold Medal Final
Women’s 200m Breaststroke – Semifinals
Men’s 200m Individual Medley – Semifinals
Women’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final
Men’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Men’s Diving – Springboard Synchronized Gold Medal Final
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
7:30 a.m. – 9 a.m.
Women’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)
9 a.m. – Noon
Men’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)
Noon – 2:30 p.m.
Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE)
Men’s Fencing – Individual Sabre Qualifying
2:30 p.m. – 4:15 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)
4:15 p.m. – 6 p.m.
Women’s Field Hockey – U.S. vs. Japan (LIVE)
Women’s Table Tennis – Singles Semifinal
6 p.m. – 8 p.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. Australia (LIVE)
8 p.m. – 9 p.m.
Boxing – Elimination Matches
Men’s Fencing – Individual Sabre Gold Medal Final
9 p.m. – 11 p.m.
Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)
11 p.m. – Midnight
Women’s Table Tennis – Singles Gold Medal Final
USA
9 a.m. – Noon
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Women’s Handball – Brazil vs. Spain
Archery – Individual Eliminations (LIVE)
Noon – 1 p.m.
Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Rugby – U.S. vs. Fiji (LIVE)
1 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Serbia vs. France (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Shooting – Double Trap Gold Medal Final
Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE)
MSNBC
Noon – 3 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Water Polo – Montenegro vs. Italy
Women’s Table Tennis – Singles Semifinal
3 p.m. – 5 p.m.
Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE)
Archery – Individual Eliminations
Women’s Fencing – Individual Foil Gold Medal Final (LIVE)
Sailing
GOLF CHANNEL
9 a.m. – 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
6 p.m. – 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
BRAVO
9:30 a.m. – 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)
12:30 p.m. – 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)
3:30 p.m. – 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)
5:45 p.m. – 10 p.m.
Tennis (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11:15 a.m. – 1 p.m.
Women’s Basketball – China vs. Spain (LIVE)
1 p.m. – 2:30 p.m.
Women’s Basketball – China vs. Spain Encore
2:30 p.m.- 4:15 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)
4:15 p.m. – 6 p.m.
Men’s Basketball – Serbia vs. France
6 p.m. – 7:45 p.m.
Men’s Basketball – Australia vs. U.S. (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m.
Women’s Basketball – Senegal vs. Canada
9:30 p.m. – 11:15 p.m.
Men’s Basketball – Venezuela vs. China (LIVE)
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
Noon – 2 p.m. Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE)
2 p.m. – 3 p.m. Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal
3 p.m. – 5 p.m. Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)
5 p.m. – 6 p.m. Men’s Soccer – Germany vs. Fiji
6 p.m. – 8 p.m. Men’s Soccer – Japan vs. Sweden (LIVE)
8 p.m. – 9 p.m. Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria
9 p.m. – 11 p.m. Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)
11 p.m. – 12:30 a.m. Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal Encore
12:30 a.m. – 2 a.m. Men’s Soccer – Germany vs. Fiji Encore
2 a.m. – 3:30 a.m. Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria Encore
3:30 a.m. – 5 a.m. Men’s Soccer – South Africa vs. Iraq
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
10:30 a.m. – 2 p.m.
News Recap
Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras
2 p.m. – 5 p.m.
Boxing –Elimination Matches
Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
2:30 p.m. – 5 p.m.
Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)
Boxing – Elimination Matches
5 p.m. – 8 p.m.
Boxing – Elimination Matches
Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria
8 p.m. – 11 p.m.
Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil
THURSDAY, AUGUST 11 (DAY 6)
NBC
10 a.m. – Noon
Rowing – Semifinals and Gold Medal Finals
Women’s Water Polo – U.S. vs. China (LIVE)
Noon – 2:30 p.m.
Swimming – Qualifying Heats (LIVE)
2:30 p.m. – 5 p.m.
Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. TBA (Russia) (LIVE)
Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Nicolai/Lupo (Italy) (LIVE)
Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Finals
8 p.m. – 12 a.m.
Women’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final
Swimming (LIVE)
Men’s 50m Freestyle – Semifinals
Women’s 200m Breaststroke – Gold Medal Final
Men’s 200m Backstroke – Gold Medal Final
Women’s 200m Backstroke – Semifinals
Men’s 200m Individual Medley – Gold Medal Final
Women’s 100m Freestyle – Gold Medal Final
Men’s 100m Butterfly – Semifinals
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Women’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final
Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Finals
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
8 a.m. – 9:45 a.m.
Women’s Archery – Individuals Eliminations (LIVE)
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
9:45 a.m. – 1:30 p.m.
Women’s Fencing – Team Epee Quarterfinals (LIVE)
Women’s Judo – 78kg Elimination Round
Women’s Archery – Individual Eliminations (LIVE)
1:30 p.m. – 2:30 p.m.
Men’s Rugby – Semifinals (LIVE)
2:30 p.m. – 5:30 p.m.
Women’s Archery – Individual Gold Medal Final (LIVE)
Women’s Judo – 78kg Gold Medal Final (LIVE)
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
5:30 p.m. – 6:30 p.m.
Men’s Rugby – Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE)
6:30 p.m. – 8 p.m.
Women’s Field Hockey – U.S. vs. India (LIVE)
8 p.m. – Midnight
Boxing – Elimination Matches
Men’s Table Tennis – Singles Gold Medal Final (LIVE)
Men’s Volleyball – U.S. vs. Brazil (LIVE)
Women’s Shooting – Rifle, Three Positions Finals
USA
9 a.m. – 10:30 a.m.
Women’s Water Polo – Italy vs. Australia
10:30 a.m. – 1 p.m.
Men’s Table Tennis – Singles Semifinals
Badminton – Preliminary Round
1 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Badminton – Preliminary Round
Men’s Handball – Brazil vs. Germany (LIVE)
MSNBC
Noon – 2 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Women’s Water Polo – Spain vs. Hungary
2 p.m. – 3:45 p.m.
Men’s Volleyball – Poland vs. Argentina (LIVE)
3:45 p.m. – 5 p.m.
Equestrian – Team Dressage Qualifying
Sailing
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Women’s Fencing – Team Epee Gold Medal Final (LIVE)
Cycling – Track Gold Medal Final
GOLF CHANNEL
5 a.m. – 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics
6:30 a.m. – 9 a.m.
Men’s Golf – 1st Round (LIVE)
9 a.m. – Noon
Men’s Golf – 1st Round (LIVE)
Noon – 3 p.m.
Men’s Golf – 1st Round (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
11 p.m. – 5 a.m.
Men’s Golf – 1st Round Encore
BRAVO
11 a.m. – 1 p.m.
Tennis (LIVE)
1 p.m. – 3 p.m.
Tennis (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Tennis (LIVE)
5 p.m. – 7 p.m.
Tennis (LIVE)

Olympics Table Tennis
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11:15 a.m. – 1 p.m. Women’s Basketball – Belarus vs. Turkey (LIVE)
1:15 p.m. – 3 p.m. Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia (LIVE)
3 p.m. – 4:30 p.m. Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia Encore
4:30 p.m. – 6 p.m. Women’s Basketball – France vs. Brazil
6 p.m. – 7:45 p.m. Men’s Basketball – Nigeria vs. Spain (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m. Women’s Basketball – Japan vs. Australia
9:30 p.m. – 11:15 p.m. Men’s Basketball – Lithuania vs. Argentina (LIVE)
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
10:30 a.m. – 1 p.m.
News Recap
Beach Volleyball – Preliminary Round
Boxing – Elimination Matches
1 p.m. – 3 p.m.
Basketball
Boxing – Elimination Matches
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
3 p.m. – 6 p.m.
Boxing – Elimination Matches
Volleyball
6 p.m. – 8 p.m.
Basketball
FRIDAY, AUGUST 12 (DAY 7)
NBC
10 a.m. – Noon
Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)
Women’s 10k – Gold Medal Final
Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)
Noon – 2:30 p.m.
Swimming – Qualifying Heats (LIVE)
Rowing – Gold Medal Finals
2:30 p.m. – 5 p.m.
Women’s Volleyball – U.S. vs. Italy (LIVE)
Track & Field – Qualifying Rounds
8 p.m. – Midnight
Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)
Women’s Shot Put – Gold Medal Final
Swimming (LIVE)
Women’s 200m Backstroke – Gold Medal Final
Men’s 100m Butterfly – Gold Medal Final
Women’s 800m Freestyle – Gold Medal Final
Men’s 50m Freestyle – Gold Medal Final
Women’s 50m Freestyle – Semifinals
Women’s Diving – Springboard Qualifying (LIVE)
Women’s Beach Volleyball – Round of 16
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Swimming – Semifinals
Track & Field – Qualifying Rounds
1:35 a.m. – 5 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
8 a.m. – Noon
Men’s Archery – Individual Round of 16 (LIVE)
Track & Field – Qualifying Heats (LIVE)
Women’s 10k – Gold Medal Final
Noon – 2:30 p.m.
Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)
2:30 p.m. – 4:15 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. Canada (LIVE)
4:15 p.m. – 6 p.m.
Men’s Archery – Individual Gold Medal Final
Beach Volleyball – Round of 16
6 p.m. – 8 p.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)
8 p.m. – 9 p.m.
Men’s Fencing – Team Foil Gold Medal Final
9 p.m. – 11 p.m. Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)
11 p.m. – Midnight
Weightlifting – Gold Medal Finals
Men’s Boxing – Quarterfinals and Semifinals
USA
9 a.m. – 10:40 a.m.
Men’s Archery – Individual Round of 16 (LIVE)
Men’s Fencing – Team Foil Quarterfinals (LIVE)
10:40 a.m. – 12:15 p.m.
Men’s Water Polo – U.S. vs. Montenegro (LIVE)
12:15 p.m. – 2 p.m.
Men’s Fencing – Team Foil Semifinals (LIVE)
Women’s Volleyball – China vs. Serbia
MSNBC
Noon – 3 p.m.
Beach Volleyball – Round of 16
Women’s Handball – Sweden vs. Netherlands
Women’s Shooting – Skeet Gold Medal Final (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)
CNBC
5 p.m. – 6 p.m.
Women’s Trampoline – Gold Medal Final
Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)
6 p.m. – 8 p.m.
Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)
GOLF CHANNEL
5 a.m. – 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics
6:30 a.m. – 9 a.m.
Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)
9 a.m. – Noon
Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)
Noon – 3 p.m.
Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
11 p.m. – 5 a.m.
Men’s Golf – 2nd Round Encore
BRAVO
11 a.m. – 1 p.m.
Tennis (LIVE)
1 p.m. – 3 p.m.
Tennis (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Tennis (LIVE)
5 p.m. – 7 p.m.
Tennis (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11:15 a.m. – 1 p.m. Women’s Basketball – Serbia vs. China (LIVE)
1 p.m. – 2:30 p.m. Women’s Basketball – Serbia vs. China Encore
2;30 p.m. – 4;15 p.m. Women’s Basketball – Canada vs. U.S.
4:15 p.m. – 6 p.m. Men’s Basketball – China vs. Australia
6 p.m. – 7:45 p.m. Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m. Women’s Basketball – Spain vs. Senegal
9:30 p.m. – 11:15 p.m. Men’s Basketball – France vs. Venezuela (LIVE)
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
Noon – 2 p.m. Women’s Soccer – Quarterfinal #1 (LIVE)
2 p.m. – 3 p.m. Women’s Soccer – Quarterfinal #1 Encore
3 p.m. – 5 p.m. Women’s Soccer – Quarterfinal #2 (LIVE)
5 p.m. – 6 p.m. Women’s Soccer – Quarterfinal #2 Encore
6 p.m. – 8 p.m. Women’s Soccer – Quarterfinal #3 (LIVE)
8 p.m. – 9 p.m. Women’s Soccer – Quarterfinal #3 Encore
9 p.m. – 11 p.m. Women’s Soccer – Quarterfinal #4 (LIVE)
11 p.m. – Midnight Women’s Soccer – Quarterfinal #4 Encore
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
10:30 a.m. – 1 p.m.
News Recap
Beach Volleyball – Round of 16
Boxing – Elimination Matches
1 p.m. – 3 p.m.
Basketball
Boxing – Elimination Matches
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
3 p.m. – 6 p.m.
TBA
6 p.m. – 8 p.m. Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia
Boxing – Elimination Matches
SATURDAY, AUGUST 13 (DAY 8)
NBC
10 a.m. – 2 p.m.
Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)
Men’s Discus – Gold Medal Final
Women’s Water Polo – U.S. vs. Hungary (LIVE)
2 p.m. – 4 p.m.
Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)
Rowing – Gold Medal Finals
Men’s Trampoline – Gold Medal Final (LIVE)
4 p.m. – 6 p.m.
Men’s Volleyball – U.S. vs. France (LIVE)
8 p.m. – Midnight
Track & Field (LIVE)
Men’s Long Jump – Gold Medal Final
Men’s 10k – Gold Medal Final
Women’s 100m – Semifinals and Final
Women’s Heptathlon
Swimming (LIVE)
Women’s 50m Freestyle – Gold Medal Final
Men’s 1500m Freestyle – Gold Medal Final
Women’s 4x100m Medley Relays – Gold Medal Final
Men’s 4x100m Medley Relays – Gold Medal Final
Women’s Diving – Springboard Semifinal
Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)
12:30 a.m. – 1:30 a.m.
Track & Field – Semifinals
1:35 a.m. – 5 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
8 a.m. – Noon
Women’s Fencing – Team Sabre Round of 16 (LIVE)
Track & Field (LIVE)
Men’s Discus – Gold Medal Final
Noon – 3 p.m.
Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)
Men’s Shooting – Skeet Gold Medal Final (LIVE)
3 p.m. – 6 p.m.
Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)
Beach Volleyball – Round of 16
6 p.m. – 9 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Lithuania (LIVE)
Men’s Weightlifting – 94kg Gold Medal Final
9 p.m. – Midnight
Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)
Boxing – Elimination Matches
Men’s Shooting – Pistol Gold Medal Final
MSNBC
9 a.m. – 1:15 p.m.
Women’s Fencing – Team Sabre Quarterfinals and Semifinals (LIVE)
Women’s Water Polo – China vs. Spain
Women’s Water Polo – Russia vs. Italy
Women’s Table Tennis – Team Quarterfinal
1:15 p.m. – 4 p.m.
Badminton – Preliminary Round
Men’s Volleyball – Poland vs. Russia (LIVE)
4 p.m. – 6:15 p.m.
Women’s Fencing – Team Sabre Bronze and Gold Medal (LIVE)
Sailing
USA
10 a.m. – 1 p.m.
Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)
Men’s Handball – Slovenia vs. Germany
1 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil (LIVE)
CNBC
5 p.m. – 6:30 p.m.
Women’s Field Hockey – U.S. vs. Great Britain (LIVE)
6:30 p.m. – 8 p.m.
Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)
GOLF CHANNEL
5 a.m. – 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics
6:30 a.m. – 9 a.m.
Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)
9 a.m. – Noon
Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)
Noon – 3 p.m.
Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
11 p.m. – 5 a.m.
Men’s Golf – 3rd Round Encore
BRAVO
11 a.m. – 1 p.m.
Tennis (LIVE)
1 p.m. – 3 p.m.
Tennis (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Tennis (LIVE)
5 p.m. – 7 p.m.
Tennis (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11:15 a.m. – 1 p.m. Women’s Basketball – Australia vs. Belarus (LIVE)
1:15 p.m. – 3 p.m. Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil (LIVE)
3 p.m. – 4:30 p.m. Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil Encore
4:30 p.m. – 6 p.m. Women’s Basketball – Turkey vs. Brazil
6 p.m. – 7:45 p.m. Men’s Basketball – Spain vs. Lithuania (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m. Women’s Basketball – Japan vs. France
9:30 p.m. – 11:15 p.m. Men’s Basketball – Croatia vs. Nigeria (LIVE)
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
Noon – 2 p.m. Men’s Soccer – Quarterfinal #1 (LIVE)
2 p.m. – 3 p.m. Men’s Soccer – Quarterfinal #1 Encore
3 p.m. – 5 p.m. Men’s Soccer – Quarterfinal #2 (LIVE)
5 p.m. – 6 p.m. Men’s Soccer – Quarterfinal #2 Encore
6 p.m. – 8 p.m. Men’s Soccer – Quarterfinal #3 (LIVE)
8 p.m. – 9 p.m. Men’s Soccer – Quarterfinal #3 Encore
9 p.m. – 11 p.m. Men’s Soccer – Quarterfinal #4 (LIVE)
11 p.m. – Midnight Men’s Soccer – Game of the Day

TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
11 a.m. – 2 p.m.
News Recap
Men’s Soccer – Quarterfinal
2 p.m. – 5 p.m.
Beach Volleyball – Round of 16
Men’s Soccer – Quarterfinal
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
5 p.m. – 8 p.m.
Men’s Soccer – Quarterfinal
Boxing – Elimination Matches
8 p.m. – 11 p.m.
Men’s Soccer – Quarterfinal
SUNDAY, AUGUST 14 (DAY 9)
NBC
8 a.m. – 11:15 a.m.
Women’s Track & Field – Marathon (LIVE)
11:15 a.m. – 1 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)
1 p.m. – 2:30 p.m.
Equestrian – Individual Jumping Qualifying
Men’s Golf – Final Round (LIVE)
2:30 p.m. – 4 p.m.
Men’s Water Polo – U.S. vs. Italy (LIVE)
Synchronized Swimming – Duet Qualifying
4 p.m. – 6 p.m.
Women’s Volleyball – U.S. vs. China (LIVE)
7 p.m. – Midnight
Women’s Diving – Springboard Gold Medal Final
Track & Field (LIVE)
Women’s Triple Jump – Gold Medal Final
Men’s 400m – Gold Medal Final
Men’s 100m – Gold Medal Final
Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals
Men’s Floor
Women’s Vault
Men’s Pommel Horse
Women’s Bars
Women’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals
Women’s Beach Volleyball – Quarterfinal
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
1 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)
5 p.m. – 7:45 p.m.
Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals (LIVE)
Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)
Women’s Weightlifting – +75kg Gold Medal Final (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m.
Men’s Water Polo – Brazil vs. Hungary (LIVE)
Boxing – Elimination Matches
9:30 p.m. – Midnight
Women’s Volleyball – Brazil vs. Russia (LIVE)
Badminton – Preliminary Round
USA
9 a.m. – 11 a.m.
Women’s Volleyball – Serbia vs. Netherlands (LIVE)
Badminton – Preliminary Round
11 a.m. – 1 p.m.
Wrestling – Greco-Roman Qualifying (LIVE)
Men’s Shooting – Men’s Rifle, Three Positions Final (LIVE)
MSNBC
1 p.m. – 3:45 p.m.
Men’s Water Polo – Australia vs. Greece (LIVE)
Women’s Handball – Montenegro vs. Brazil
3:45 p.m. – 5 p.m.
Men’s Table Tennis – Team Quarterfinals
Sailing – Gold Medal Finals
CNBC
4 p.m. – 7 p.m.
Women’s Handball – Norway vs. Romania (LIVE)
Men’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)
Badminton – Preliminary Round
GOLF CHANNEL
5 a.m. – 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics
6:30 a.m. – 9 a.m.
Men’s Golf – Final Round (LIVE)
9 a.m. – Noon
Men’s Golf – Final Round (LIVE)
Noon – 3 p.m.
Men’s Golf – Final Round (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
11 p.m. – 6 a.m.
Men’s Golf – Final Round Encore
BRAVO
11 a.m. – 1 p.m.
Tennis (LIVE)
1 p.m. – 3 p.m.
Tennis (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Tennis (LIVE)
5 p.m. – 7 p.m.
Tennis (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11:15 a.m. – 1 p.m.
Women’s Basketball – China vs. U.S. (LIVE)
1:15 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)
3 p.m. – 4:30 p.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore
4:30 p.m. – 6 p.m.
Women’s Basketball – Senegal vs. Serbia
6 p.m. – 7:45 p.m.
Men’s Basketball – Australia vs. Venezuela (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m.
Women’s Basketball – Spain vs. Canada
9:30 p.m. – 11:15 p.m.
Men’s Basketball – Serbia vs. China (LIVE)
11:15 p.m. – 12:15 a.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
11 a.m. – 2 p.m.
News Recap
Boxing – Elimination Matches
Basketball
2 p.m. – 5 p.m.
Women’s Beach Volleyball – Quarterfinal
Boxing – Elimination Matches
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
5 p.m. – 7 p.m.
Volleyball
MONDAY, AUGUST 15 (DAY 10)
NBC
10 a.m. – 1 p.m.
Track & Field (LIVE)
Women’s 200m – Round 1
Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final
Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final
Men’s 400m Hurdles – Round 1
Men’s Volleyball – U.S. vs. Mexico (LIVE)
1 p.m. – 2:30 p.m.
Women’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)
2:30 p.m. – 5 p.m.
Canoe/Kayak – Sprint Semifinals
Synchronized Swimming – Duet Qualifying
Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)
8 p.m. – Midnight
Track & Field (LIVE)
Men’s Pole Vault – Gold Medal Final
Men’s 800m – Gold Medal Final
Women’s 400m – Gold Medal Final
Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals
Men’s Rings
Men’s Vault
Women’s Balance Beam
Men’s Diving – Springboard Qualifying
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal
Canoe/Kayak – Sprint Semifinals
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
8 a.m. – 11:30 a.m.
Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE)
Track & Field (LIVE)
Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final
Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final
Women’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final
11:30 a.m. – 1 p.m.
Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)
1 p.m. – 4 p.m.
Wrestling – Greco-Roman Qualifying
Cycling – Track Events
Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)
4 p.m. – 6 p.m.
Men’s Volleyball – Russia vs. Iran
Cycling – Track Gold Medal Final
6 p.m. – 8 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)
8 p.m. – 9:30 p.m.
Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals
Men’s Weightlifting – 105kg Gold Medal Final
9:30 p.m. – Midnight
Men’s Volleyball – Brazil vs. France (LIVE)
Boxing – Men’s Heavyweight Final
USA
9 a.m. – 10:30 a.m.
Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)
10:30 a.m. – 12:30 p.m.
Equestrian – Individual Dressage Gold Medal Final (LIVE)
12:30 p.m. – 2:30 p.m.
Badminton – Quarterfinal
Women’s Table Tennis – Team Semifinal
MSNBC
12 p.m. – 1:15 p.m.
Men’s Handball – Poland vs. Slovenia
1:15 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Women’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)
Badminton – Quarterfinal
Sailing – Gold Medal Finals
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Women’s Water Polo – Quarterfinals (LIVE)
GOLF CHANNEL
9 a.m. – 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
6 p.m. – 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
1:15 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)
3 p.m. – 4:30 p.m.
Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore
4:30 p.m. – 6 p.m.
Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore
6 p.m. – 7:45 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Argentina Encore
9:30 p.m. – 11:15 p.m.
Men’s Basketball – Lithuania vs. Croatia (LIVE)
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
10:30 a.m. 1 p.m.
News Recap
Volleyball
1 p.m. – 3 p.m.
Boxing – Elimination Matches
Basketball
Midnight – 2 a.m.
TBA

Olympics Beach Volleyball
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
3 p.m. – 6 p.m.
Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal
Volleyball
6 p.m. – 8 p.m.
Basketball
Boxing – Elimination Matches
TUESDAY, AUGUST 16 (DAY 11)
NBC
10 a.m. – 11:30 a.m.
Track & Field (LIVE)
Men’s Triple Jump – Gold Medal Final
Women’s Discus – Gold Medal Final
11:30 a.m. – 1 p.m.
Men’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)
Equestrian – Team Jumping Qualifying
1 p.m. – 2:45 p.m.
Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)
2:45 p.m. – 5 p.m.
Men’s Diving – Springboard Semifinal
Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)
8 p.m. – Midnight
Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)
Men’s High Jump
Women’s 1500m
Men’s 110m Hurdles
Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals
Men’s Parallel Bars
Women’s Floor
Men’s High Bar
Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Men’s Diving – Springboard Gold Medal Final
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
8 a.m. – Noon
Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE)
Track & Field (LIVE)
Men’s Triple Jump – Gold Medal Final
Women’s Discus – Gold Medal Final
Men’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final
Noon – 3 p.m.
Women’s Soccer – Semifinal (LIVE)
Cycling – Track Events
Canoe/Kayak – Sprint Gold Meal Finals
3 p.m. – 5:30 p.m.
Women’s Soccer – Semifinal (LIVE)
Badminton – Doubles Semifinal
5:30 p.m. – 7:30 p.m.
Women’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)
7:30 p.m. – 9:15 p.m.
Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals
Men’s Boxing – Light Gold Medal Final
Men’s Weightlifting – Superheavy Gold Medal Final
9:15 p.m. – Midnight
Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)
Women’s Table Tennis – Team Gold Medal Final
MSNBC
Noon – 2 p.m.
Wrestling – Greco-Roman Qualifying
Women’s Handball – Quarterfinal (LIVE)
2 p.m. – 5 p.m.
Men’s Water Polo – Quarterfinals (LIVE)
Sailing – Gold Medal Finals
USA
9 a.m. – 11 a.m.
Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)
11 a.m. – 1 p.m.
Men’s Field Hockey – Semifinal (LIVE)
Badminton – Doubles Semifinal
1 p.m. – 3 p.m.
Synchronized Swimming – Duet Gold Medal Final (LIVE)
Women’s Table Tennis – Team Bronze Medal
3 p.m. – 5 p.m.
Men’s Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)
Badminton – Doubles Semifinal
CNBC
5 p.m. – 7 p.m.
Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)
Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)
7 p.m. – 8 p.m.
Men’s Field Hockey – Semifinal
GOLF CHANNEL
9 a.m. – 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
6 p.m. – 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
10 a.m. – 11:45 a.m. Women’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)
11:45 a.m. – 1:30 p.m. Women’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore
1:30 p.m. – 3:15 p.m. Women’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)
3:15 p.m. – 5 p.m. Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore
5 p.m. – 5:45 p.m. Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore
5:45 p.m. – 7:30 p .m. Women’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)
7:30 p.m. – 9:15 p.m. Women’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore
9:15 p.m. – 11 p.m. Women’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
Noon – 2 p.m. Women’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)
2 p.m. – 3 p.m. Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore
3 p.m. – 5 p.m. Women’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)
5 p.m. – 6:30 p.m. Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore
6:30 p.m. – 8 p.m. Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore
8 p.m. – 9:30 p.m. Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore
9:30 p.m. – 11 p.m. Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
10:30 a.m. – Noon
News Recap
Noon – 3 p.m.
Women’s Soccer – Semifinal
Synchronized Swimming
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
3 p.m. – 5 p.m.
Women’s Soccer – Semifinal
5 p.m. – 8 p.m.
Beach Volleyball – Semifinal
Boxing – Elimination Matches
WEDNESDAY, AUGUST 17 (DAY 12)
NBC
10 a.m. – 1 p.m.
Track & Field (LIVE)
Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final
Equestrian – Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)
Gymnastics – Gala
1 p.m. – 3 p.m.
Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats
Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE)
Gymnastics – Gala
8 p.m. – Midnight
Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)
Women’s Long Jump
Women’s 200m
Women’s 100m Hurdles
Women’s Diving – Platform Qualifying
Women’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Women’s Beach Volleyball – Medal Round
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
8 a.m. – Noon
Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE)
Track & Field (LIVE)
Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final
Noon – 2 p.m.
Men’s Soccer – Semifinal (LIVE)
2 p.m. – 3 p.m.
Cycling – BMX Qualifying
3 p.m. – 5:30 p.m.
Men’s Soccer – Semifinal
Gymnastics – Gala
5:30 p.m. – 7:30 p.m.
Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)
7:30 p.m. – 9 p.m.
Gymnastics – Gala
Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals
Men’s Boxing – Welter Gold Medal Final
Women’s Boxing – Semifinal
9 p.m. – 11 p.m.
Women’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE)
Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)
11 p.m. – Midnight
Men’s Table Tennis – Team Gold Medal Final
Taekwondo – Gold Medal Finals
MSNBC
11 a.m. – 1 p.m.
Women’s Field Hockey – Semifinal (LIVE)
1 p.m. – 2 p.m.
Women’s Wrestling – Qualifying
Men’s Handball – Quarterfinal
2 p.m. – 3:30 p.m.
Gymnastics – Gala (LIVE)
3:30 p.m. – 5 p.m.
Men’s Handball – Quarterfinal
Sailing – Gold Medal Finals
USA
9 a.m. – 10 a.m.
Men’s Badminton – Singles Quarterfinal
10 a.m. – 11:45 a.m.
Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)
11:45 a.m. – 1:30 p.m.
Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE)
Men’s Badminton – Singles Quarterfinal
1:30 p.m. – 3:15 p.m.
Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)
3:15 p.m. – 5 p.m.
Men’s Badminton – Mixed Doubles Gold Medal Final
Men’s Table Tennis – Team Bronze Medal
Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)
Women’s Field Hockey – Semifinal
GOLF CHANNEL
5 a.m. – 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics
6:30 a.m. – 9 a.m.
Women’s Golf – 1st Round (LIVE)
9 a.m. – Noon
Women’s Golf – 1st Round (LIVE)
Noon – 3 p.m.
Women’s Golf – 1st Round (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
11 p.m. – 5 a.m.
Women’s Golf – 1st Round Encore
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
10 a.m. – 11:45 a.m. Men’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)
11:45 a.m. – 1:30 p.m. Men’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore
1:30 p.m. – 3:15 p.m. Men’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)
3:15 p.m. – 5 p.m. Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore
5 p.m. – 5:45 p.m. Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore
5:45 p.m. – 7:30 p.m. Men’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)
7:30 p.m. – 9:15 p.m. Men’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore
9:15 p.m. – 11 p.m. Men’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)
11 p.m. – Midnight Men’s Basketball – Quarterfinal #4 Encore
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
Noon – 2 p.m. Men’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)
2 p.m. – 3 p.m. Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore
3 p.m. – 5 p.m. Men’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)
5 p.m. – 6:30 p.m. Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore
6:30 p.m. – 8 p.m. Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore
8 p.m. – 9:30 p.m. Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore
9:30 p.m. – 11 p.m. Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore
11 p.m. – Midnight Men’s Soccer – Match of the Day
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
10:30 a.m. – 2 p.m.
News Recap
Men’s Soccer – Semifinal
Athletics
2 p.m. – 5 p.m.
Boxing
Men’s Soccer – Semifinal
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
5 p.m. – 8 p.m.
Volleyball
Basketball
Boxing
THURSDAY, AUGUST 18 (DAY 13)
NBC
10 a.m. – Noon
Track & Field (LIVE)
Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final
Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals
Noon – 2 p.m.
Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE)
2 p.m. – 3:30 p.m.
Women’s Diving – Platform Semifinal
Men’s Cycling – BMX Quarterfinals
3:30 p.m. – 5 p.m.
Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE)
Synchronized Swimming – Team Qualifying
8 p.m. – Midnight
Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)
Men’s Shot Put
Women’s Javelin
Men’s 1500m Decathlon
Women’s 400m Hurdles
Men’s 200m
Women’s Volleyball – Semifinal
Women’s Diving – Platform Gold Medal Final
Men’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Men’s Beach Volleyball – Medal Round
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
8 a.m. – 11:20 a.m.
Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE)
Track & Field (LIVE)
Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final
11:20 a.m. – 2 p.m.
Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE)
Women’s Wrestling – Freestyle Qualifying
Men’s Field Hockey – Bronze Medal
2 p.m. – 4 p.m.
Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)
4 p.m. – 6 p.m.
Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)
6 p.m. – 8 p.m.
Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)
8 p.m. – 9:45 p.m.
Men’s Boxing – Light Heavy Gold Medal Final
Men’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE)
9:45 p.m. – Midnight
Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE)
Taekwondo – Gold Medal Finals
MSNBC
2 p.m. – 4 p.m.
Sailing – Gold Medal Finals
Women’s Handball – Semifinal (LIVE)
USA
10 a.m. – 1 p.m.
Men’s Triathlon (LIVE)
Women’s Badminton – Doubles Gold Medal Final
CNBC
5 p.m. – 6 p.m.
Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals
Modern Pentathlon – Fencing
6 p.m. – 8 p.m.
Men’s Field Hockey – Gold Medal Final
GOLF CHANNEL
5 a.m. – 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics
6:30 a.m. – 9 a.m.
Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)
9 a.m. – Noon
Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)
Noon – 3 p.m.
Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
11 p.m. – 4 a.m.
Women’s Golf – 2nd Round Encore
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
2 p.m. – 4 p.m. Women’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)
4 p.m. – 6 p.m. Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore
6 p.m. – 8 p.m. Women’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)
8 p.m. – 10 p.m. Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore
10 p.m. – Midnight Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore
Midnight – 2 a.m. Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
10:30 a.m. – 1 p.m.
News Recap
Synchronized Swimming
1 p.m. – 4 p.m.
Athletics
Beach Volleyball
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
4 p.m. – 8 p.m.
Volleyball
Boxing

Olympics Equestrian Image
FRIDAY, AUGUST 19 (DAY 14)
NBC
10 a.m. – 12:10 p.m.
Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final, Round 1 (LIVE)
Canoe/Kayak – Sprint Semifinals
Synchronized Swimming – Team Gold Medal Final (LIVE)
12:10 p.m. – 2 p.m.
Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE)
2 p.m. – 3:45 p.m.
Cycling – BMX Gold Medal Finals (LIVE)
Women’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)
3:45 p.m. – 5 p.m.
Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final, Round 2
Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying
8 p.m. – 10:30 p.m.
Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)
Women’s Pole Vault
Men’s Hammer
Women’s 5000m
Women’s 4x100m Relay
Men’s 4x100m Relay
Men’s Diving – Platform Qualifying
11:35 p.m. – 12:35 a.m.
Canoe/Kayak – Sprint Semifinals
12:35 a.m. – 3 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
7 a.m. – 11 a.m.
Men’s Track & Field – 50k Walk Gold Medal Final (LIVE)
11 a.m. – 2:15 p.m.
Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying (LIVE)
Taekwondo – Qualifying
Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying
2:15 p.m. – 4:30 p.m.
Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)
4:30 p.m. – 7:30 p.m.
Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)
7:30 p.m. – 9 p.m.
Men’s Handball – Semifinal (LIVE)
9 p.m. – Midnight
Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE)
Women’s Modern Pentathlon
Women’s Boxing – Semifinal
Taekwondo – Gold Medal Finals
MSNBC
11 a.m. – Noon
Women’s Badminton – Singles Gold Medal Final
Noon – 2 p.m.
Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)
2 p.m. – 4 p.m.
Women’s Modern Pentathlon
Men’s Handball – Semifinal (LIVE)
4 p.m. – 6 p.m.
Women’s Field Hockey – Gold Medal Final (LIVE)
USA
9 a.m. – 11:30 a.m.
Men’s Badminton – Singles Semifinal
Women’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE)
11:30 a.m. – 1 p.m.
Women’s Field Hockey – Bronze Medal (LIVE)
Men’s Badminton – Singles Semifinal
CNBC
5 p.m. – 6 p.m.
Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)
6 p.m. – 8 p.m.
Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)
GOLF CHANNEL
5 a.m. – 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics
6:30 a.m. – 9 a.m.
Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)
9 a.m. – Noon
Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)
Noon – 3 p.m.
Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
11 p.m. – 4 a.m.
Women’s Golf – 3rd Round Encore
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
2:30 p.m. – 4:30 p.m. Men’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)
4:30 p.m. – 6 p.m. Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore
6 p.m. – 8 p.m. Men’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)
8 p.m. – 10 p.m. Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore
10 p.m. – Midnight Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore
Midnight – 2 a.m. Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
Noon – 2 p.m. Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)
2 p.m. – 4 p.m. Women’s Soccer – Bronze Medal Encore
4:30 p.m. – 7 p.m. Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)
Women’s Soccer Medal Ceremony (LIVE)
7 p.m. – 9:30 p.m.
Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore
Women’s Soccer Medal Ceremony Encore
9:30 p.m. – Midnight
Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore
Women’s Soccer Medal Ceremony Encore
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
10:30 a.m. – 2 p.m.
News Recap
Synchronized Swimming
Athletics
2 p.m. – 4 p.m.
Beach Volleyball
Boxing
4 p.m. – 7 p.m.
Women’ Soccer – Gold Medal Final (LIVE)
Women’s Soccer Medal Ceremony
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
4 p.m. – 7 p.m.
Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)
Basketball
7 p.m. – 8 p.m.
Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)
SATURDAY, AUGUST 20 (DAY 15)
NBC
10 a.m. – 12:15 p.m.
Women’s Triathlon – Gold Medal Final (LIVE)
12:15 p.m. – 2:30 p.m.
Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals
Men’s Diving – 10m Platform Semifinal
Women’s Golf – Final Round (LIVE)
2:30 p.m. – 4:45 p.m.
Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)
4:45 p.m. – 6 p.m.
Men’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)
8 p.m. – Midnight
Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)
Women’s High Jump
Men’s Javelin
Men’s 1500m
Women’s 800m
Men’s 5000m
Women 4x400m Relay
Men 4x400m Relay
Women’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)
Men’s Diving – 10m Platform Gold Medal Final
12:30 a.m. – 1:30 a.m.
Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final
1:30 a.m. – 5 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
Noon – 2 p.m.
Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)
2 p.m. – 4:30 p.m.
Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying
Women’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final
4:30 p.m. – 7:30 p.m.
Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)
MSNBC
Noon – 2:30 p.m.
Women’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE)
Men’s Badminton – Singles Bronze Medal
2:30 p.m. – 5 p.m.
Women’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)
USA
9 a.m. – 10:30 a.m.
Rhythmic Gymnastics – Group Qualifying (LIVE)
10:30 a.m. – 12:15 p.m.
Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)
12:15 p.m. – 2:15 p.m.
Men’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE)
Women’s Handball – Bronze Medal
2:15 p.m. – 5 p.m.
Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final (LIVE)
Men’s Badminton – Singles Gold Medal Final
8 p.m. – 10 p.m.
Boxing – Gold Medal Finals
Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals
10 p.m. – Midnight
Men’s Modern Pentathlon
Taekwondo – Gold Medal Finals
GOLF CHANNEL
5 a.m. – 6:30 a.m.
Golf Central Live From the Olympics
6:30 a.m. – 9 a.m.
Women’s Golf – Final Round (LIVE)
9 a.m. – Noon
Women’s Golf – Final Round (LIVE)
Noon – 3 p.m.
Women’s Golf – Final Round (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
11 p.m. – 4 a.m.
Women’s Golf – Final Round Encore
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
10:30 a.m. – 12:30 p.m. Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)
12:30 p.m. – 2:30 p.m. Women’s Basketball – Bronze Medal Encore
2:30 p.m. – 5 p.m. Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)
5 p.m. – 7:30 p.m. Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore
7:30 p.m. – 10 p.m. Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
Noon – 2 p.m. Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)
2 p.m. – 4 p.m. Men’s Soccer – Bronze Medal Encore
4:30 p.m. – 7 p.m. Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)
Men’s Soccer – Medal Ceremony (LIVE)
7 p.m. – 9:30 p.m.
Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore
Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore
9:30 p.m. – Midnight
Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore
Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
11 a.m. – Noon
New Recap
Noon – 3:30 p.m.
Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)
Boxing – Gold Medal Finals
3:30 p.m. – 7 p.m.
Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)
Medal Ceremony
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
SUNDAY, AUGUST 21 (DAY 16)
NBC
8 a.m. – 11 a.m.
Men’s Track & Field – Marathon (LIVE)
11 a.m. – 12:15 p.m.
Rhythmic Gymnastics – Group Gold Medal Final
12:15 p.m. – 2:15 p.m.
Men’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)
2:15 p.m. – 5 p.m.
Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)
7 p.m. – 8 p.m.
Rio Gold
8 p.m. – 10:30 p.m.
Closing Ceremony
11:35 p.m. – 3 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
10:30 a.m. – 12:30 p.m.
Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)
12;30 p.m. – 3 p.m.
Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals
Boxing – Gold Medal Finals (LIVE)
USA
8 a.m. – 10:30 a.m.
Men’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE)
10:30 a.m. – 11:30 a.m.
Men’s Handball – Bronze Medal (LIVE)
11:30 a.m. – 1:15 p.m.
Men’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final (LIVE)
1:15 p.m. – 3 p.m.
Men’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
10:30 a.m. – 12:30 p.m. Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)
12:30 p.m. – 2:30 p.m. Men’s Basketball – Bronze Medal Encore
2:45 p.m. – 5:15 p.m. Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)
5:15 p.m. – 7:30 p.m. Men’s Basketball – Gold Medal Final Encore
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
Noon – 3 p.m.
Men’s Volleyball – Gold Medal Finals
3 p.m. – 6 p.m.
Men’s Basketball – Gold Medal Final
12 a.m. – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore