2016 Rio Olympics Daily Event TV Schedule for Wednesday, August 10th

The 2016 Rio Summer Olympics is moving deep into week one. We have published the daily event TV schedule for Wednesday, August 10th for fans to enjoy below. The schedule includes the popular networks covering a good amount of the of the Summer Olympics schedule like Telemundo and NBC who are the primary carriers in the United States. We also have the printable 2016 Olympics schedule posted for fans to use. If you are looking for specific event schedules and the 2016 Olympics medal table summary to date, we have that posted for you to enjoy as well.
Note: (NBC times ET/PT; all other networks ET)

 

Michael Phelps Angry2016 Summer Olympics TV Schedule Wednesday, August 10th

WEDNESDAY, AUGUST 10 (DAY 5)
NBC
10 a.m. – Noon
Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Herrera/Gavira (Spain) (LIVE)
Men’s Water Polo – U.S. vs. France (LIVE)
Noon – 2 p.m.
Swimming – Qualifying Heats (LIVE)
2 p.m. – 3:45 p.m.
Women’s Volleyball – U.S. vs. Serbia (LIVE)
3:45 p.m. – 5 p.m.
Women’s Cycling – Road Race Time Trial
Canoe/Kayak – Whitewater, K-1 Gold Medal Final
Rowing – Gold Medal Finals
8 p.m. – Midnight
Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Forrer/Verge-Depre (Switzerland) (LIVE)
Swimming (LIVE)
Men’s 200m Breaststroke – Gold Medal Final
Women’s 100m Freestyle – Semifinals
Men’s 200m Backstroke – Semifinals
Women’s 200m Butterfly – Gold Medal Final
Men’s 100m Freestyle – Gold Medal Final
Women’s 200m Breaststroke – Semifinals
Men’s 200m Individual Medley – Semifinals
Women’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final
Men’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Men’s Diving – Springboard Synchronized Gold Medal Final
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
7:30 a.m. – 9 a.m.
Women’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)
9 a.m. – Noon
Men’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)
Noon – 2:30 p.m.
Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE)
Men’s Fencing – Individual Sabre Qualifying
2:30 p.m. – 4:15 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)
4:15 p.m. – 6 p.m.
Women’s Field Hockey – U.S. vs. Japan (LIVE)
Women’s Table Tennis – Singles Semifinal
6 p.m. – 8 p.m.
Men’s Basketball – U.S. vs. Australia (LIVE)
8 p.m. – 9 p.m.
Boxing – Elimination Matches
Men’s Fencing – Individual Sabre Gold Medal Final
9 p.m. – 11 p.m.
Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)
11 p.m. – Midnight
Women’s Table Tennis – Singles Gold Medal Final
USA
9 a.m. – Noon
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Women’s Handball – Brazil vs. Spain
Archery – Individual Eliminations (LIVE)
Noon – 1 p.m.
Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Rugby – U.S. vs. Fiji (LIVE)
1 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Serbia vs. France (LIVE)
3 p.m. – 5 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Shooting – Double Trap Gold Medal Final
Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE)
MSNBC
Noon – 3 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Water Polo – Montenegro vs. Italy
Women’s Table Tennis – Singles Semifinal
3 p.m. – 5 p.m.
Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE)
Archery – Individual Eliminations
Women’s Fencing – Individual Foil Gold Medal Final (LIVE)
Sailing
GOLF CHANNEL
9 a.m. – 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
6 p.m. – 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
BRAVO
9:30 a.m. – 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)
12:30 p.m. – 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)
3:30 p.m. – 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)
5:45 p.m. – 10 p.m.
Tennis (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11:15 a.m. – 1 p.m.
Women’s Basketball – China vs. Spain (LIVE)
1 p.m. – 2:30 p.m.
Women’s Basketball – China vs. Spain Encore
2:30 p.m.- 4:15 p.m.
Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)
4:15 p.m. – 6 p.m.
Men’s Basketball – Serbia vs. France
6 p.m. – 7:45 p.m.
Men’s Basketball – Australia vs. U.S. (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m.
Women’s Basketball – Senegal vs. Canada
9:30 p.m. – 11:15 p.m.
Men’s Basketball – Venezuela vs. China (LIVE)
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
Noon – 2 p.m. Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE)
2 p.m. – 3 p.m. Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal
3 p.m. – 5 p.m. Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)
5 p.m. – 6 p.m. Men’s Soccer – Germany vs. Fiji
6 p.m. – 8 p.m. Men’s Soccer – Japan vs. Sweden (LIVE)
8 p.m. – 9 p.m. Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria
9 p.m. – 11 p.m. Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)
11 p.m. – 12:30 a.m. Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal Encore
12:30 a.m. – 2 a.m. Men’s Soccer – Germany vs. Fiji Encore
2 a.m. – 3:30 a.m. Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria Encore
3:30 a.m. – 5 a.m. Men’s Soccer – South Africa vs. Iraq
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m.
Late Night Encore
10:30 a.m. – 2 p.m.
News Recap
Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras
2 p.m. – 5 p.m.
Boxing –Elimination Matches
Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
2:30 p.m. – 5 p.m.
Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)
Boxing – Elimination Matches
5 p.m. – 8 p.m.
Boxing – Elimination Matches
Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria
8 p.m. – 11 p.m.
Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil