2016 Rio Olympics Daily Event TV Schedule for Tuesday, August 9th

The 2016 Rio Summer Olympics is well underway. We have published the daily event TV schedule for Tuesday, August 9th for fans to enjoy below. The schedule includes the popular networks covering a good amount of the of the Summer Olympics schedule like Telemundo and NBC who are the primary carriers in the United States. We also have the printable 2016 Olympics schedule posted for fans to use. If you are looking for specific event schedules and the 2016 Olympics medal table summary to date, we have that posted for you to enjoy as well.
Note: (NBC times ET/PT; all other networks ET)

Betsey Armstrong Water Polo

2016 Summer Olympics TV Schedule Tuesday, August 9th

TUESDAY, AUGUST 9
(DAY 4)
NBC
10 a.m. – Noon
Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico) (LIVE)
Women’s Water Polo – U.S. vs. Spain (LIVE)
Noon – 2 p.m.
Swimming – Qualifying Heats (LIVE)
Rowing – Semifinals and Quarterfinals
2 p.m. – 3:45 p.m.
Men’s Volleyball – U.S. vs. Italy (LIVE)
3:45 p.m. – 5 p.m.
Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Larissa/Talita (Brazil) (LIVE)
Men’s Canoe/Kayak – Whitewater, C-1 Gold Medal Final
8 p.m. – Midnight
Women’s Diving – Platform Synchronized Gold Medal Final
Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final
Swimming (LIVE)
Men’s 100m Freestyle – Semifinals
Women’s 200m Freestyle – Gold Medal Final
Men’s 200m Butterfly – Gold Medal Final
Women’s 200m Butterfly – Semifinals
Men’s 200m Breaststroke – Semifinals
Women’s 200m Individual Medley – Gold Medal Final
Men’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final
Men’s Rugby – U.S. vs. Brazil
1:35 a.m. – 4:30 a.m.
Primetime Encore
NBCSN
2 a.m. – 6 a.m.
Primetime Encore
6 a.m. – 7 a.m.
NBC Late Night Encore
9 a.m. – 1 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Rugby – U.S. vs. Argentina (LIVE)
1 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)
3 p.m. – 6 p.m.
Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE)
Archery – Individual Eliminations
6 p.m. – 8 p.m.
Women’s Soccer – U.S. vs. Colombia (LIVE)
8 p.m. – 9:30 p.m.
Judo – Gold Medal Finals
Weightlifting – Gold Medal Finals
Men’s Table Tennis – Quarterfinal
9:30 p.m. – Midnight
Men’s Volleyball – Brazil vs. Canada (LIVE)
Boxing – Elimination Matches
USA
9 a.m. – 11:30 a.m.
Equestrian – Eventing, Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)
11:30 a.m. – 1 p.m.
Men’s Volleyball – Russia vs. Argentina
1 p.m. – 2:30 p.m.
Equestrian – Eventing, Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE)
Women’s Table Tennis – Quarterfinal
2:30 p.m. – 5 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
MSNBC
12 p.m. – 3 p.m.
Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)
Archery – Individual Eliminations
Women’s Water Polo – Russia vs. Australia
3 p.m. – 5 p.m.
Men’s Table Tennis – Quarterfinal (LIVE)
Men’s Handball – Germany vs. Poland
Sailing
CNBC
5 p.m. – 8 p.m.
Men’s Rugby – U.S. vs. Brazil (LIVE)
Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)
Beach Volleyball – Preliminary Round
GOLF CHANNEL
9 a.m. – 3 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
6 p.m. – 8 p.m.
Golf Central Live From the Olympics
BRAVO
9:30 a.m. – 12:30 p.m.
Tennis (LIVE)
12:30 p.m. – 3:30 p.m.
Tennis (LIVE)
3:30 p.m. – 5:45 p.m.
Tennis (LIVE)
5:45 p.m. – 10 p.m.
Tennis (LIVE)
BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL
11:15 a.m. – 1 p.m.
Women’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)
1:15 p.m. – 3 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)
3 p.m. – 4:30 p.m.
Men’s Basketball – Spain vs. Brazil Encore
4:30 p.m. – 6 p.m.
Women’s Basketball – Brazil vs. Belarus
6 p.m. – 7:45 p.m.
Men’s Basketball – Lithuania vs. Nigeria (LIVE)
7:45 p.m. – 9:30 p.m.
Women’s Basketball – Turkey vs. Japan
9:30 p.m. – 11:15 p.m.
Men’s Basketball – Argentina vs. Croatia (LIVE)
SOCCER SPECIALTY CHANNEL
3 p.m. – 5 p.m. Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE)
5 p.m. – 6 p.m. Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe
6 p.m. – 8 p.m. Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)
8 p.m. – 9 p.m. Women’s Soccer – New Zealand vs. France
9 p.m. – 11 p.m. Women’s Soccer – South Africa vs. Brazil (LIVE)
11 p.m. – 12:30 a.m. Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe Encore
12:30 a.m. – 2 a.m. Women’s Soccer – New Zealand vs. France Encore
2 a.m. – 3:30 a.m. Women’s Soccer – China vs. Sweden
TELEMUNDO
3 a.m. – 5 a.m. Late Night Encore
10:30 a.m. – 1 p.m. News Recap
Beach Volleyball – Preliminary Round
Boxing – Elimination Matches
1 p.m. – 3 p.m.
Basketball
Boxing – Elimination Matches
Midnight – 2 a.m.
TBA
NBC UNIVERSO
6 a.m. – 8 a.m.
Late Night Encore
3 p.m. – 6 p.m.
Volleyball
6 p.m. – 8 p.m.
Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)
NBC HIGHLIGHTS (Primetime):
Swimming
Gymnastics
NBC HIGHLIGHTS (Daytime):
Beach Volleyball
Water Polo
Swimming
Volleyball
Beach Volleyball
NBC HIGHLIGHTS (Late Night):
Post-event coverage of the gymnastics women’s team final, plus the U.S. vs. Brazil in a men’s rugby qualifying-round match.
NBCSN HIGHLIGHTS:
Rugby
Basketball
Soccer
Archery
Volleyball
USA HIGHLIGHTS:
Equestrian
CNBC HIGHLIGHTS:
Rugby
TELEMUNDO HIGHLIGHTS:
Basketball
NBC UNIVERSO HIGHLIGHTS:
Soccer